پیشینه

برای درک بهتر پیشینه و موضوع معجزه طراوت مقدماتی لازم است که در این جستار بدان ها می پردازیم  باشد که در فهم مطلب بسیار موثر آید.

حقیقت مرگ

همه موجودات اعم از حیوان و گیاه و انسان و جمادات بالاخره روزی از میان می روند.  به غیر از خداوند متعال هیچ موجود یا انسان نامیرایی وجود ندارد و  مرگ یک حقیقت مسلم و انکارناپذیر است.  شاید روزی بشر در عرصه پزشکی به موفقیت های بزرگی دست یابد و تمام بیماری های صعب العلاج و لاعلاج را در مان کند ولی باز از مرگ ، مَفَر و گریزگاهی نخواهد بود.

برخی مرگ انسان را پایان حیات او به طور مطلق می دانند و گروهی دیگر به عالم پس از مرگ اعتقاد راسخ دارند. در این هنگامه باز عده ای برای جسد آدمی شانی قائل نیستند ، آن را می سورانند ، خوراک ماهیان دریا می کنند، خوراک پرندگان می کنند، از طرف دیگر عده ای مومیایی کرده ، عده ای آب و غذا و برخی امکانات رفاهی در کنار جسد قرار داده ، عده ای همچون زمان حیات در بهترین لباس ها و پوشش ها گذاشته و عده ای دیگر تنها با پارچه هایی موسوم به کفن او را به خانه گور رهسپار می کنند.

در دین مبین و حیات بخش اسلام شخص متوفا همچون زندگان از احترام برخوردار است و او با مراسمی خاص و تحت شرایطی ویژه- چه برای جسد و چه برای قبر – به دامن خاک سپرده می شود.

وضعیت جسد انسان پس از دفن

 

مرد ی ناشناخته در قبرستان درب الریحان بغداد

آن چه در مورد جسد انسان و مراحل پوسیدگی آن متعارف است با کم و بیش تقریب این گونه است:

۲تا ۳ روز:  لکه ای سبز در سمت راست شکم شکل می گیرد. بدن باد می کند.

۳تا ۴ روز:  لکه افزایش پیدا می کند. رگ ها مشخص می شوند، رنگشان به رنگ قهوه ای سوخته در می آید.

۵تا ۶ روز:  شکم از گاز پر می شود، پوست تاول می زند.

۲ هفته :   شکم کاملا ورم کرده و سفت می شود.

۳ هفته :   پوست نرم می شود، حفره ها و اعضاء از هم می پاشند،  ناخن ها می افتند.

۴ هفته :   پوست نرم حالتی آبکی پیدا می کند. صورت غیر قابل تشخیص می شود.

۴تا ۶ ماه :  تشکیل دیواره چربی، در مناطق مرطوب. در این حالت چربی سفت و حالت مومی پیدا می کند.

بالاخره یک جسد بدون تابوت و یا پوشش در مدت دوازده سال کاملاً می پوسد.

جنازه هایی که نپوسیده اند

در طول تاریخ و همچنین در روز گار ما جنازه ها و اجسادی یافت می شوند که با گذشت سال ها و حتی قرن ها هیچ آثار  پوسیدگی ، فساد و تجزیه توسط عوامل داخلی و خارجی درآن ها  دیده نمی شوند.

این در حالی است چنان که ظواهر امر نشان می دهد و دانش بر آن صحه می گذارد چه بدن انسان و چه بدن هر حیوان و گیاهی در کره زمین در معرض  میکروب ها و باکتری هایی قرار می گیرد که باعث زوال ، فساد و نابودی آن می شود.

این که جسد یک انسان بعد از چند ماه یا چند سال یا عجیب تر پس از سپری شدن قرن ها و سده ها صحیح و سالم از زیر خاک کشف شود همانند کسی که همین الان از دنیا رفته یا در بستر خواب آرمیده  بسیار شگفت آور  است.

این موضوع عجیب قاعدتا ذهن انسان کنجکاو و جست و جوگر را به خود مشغول می کند و او در صدد کشف این راز و معنا بر می آید و با خود می اندیشد که به راستی چگونه ممکن است جسد یک انسان پس از سالیان متمادی  به طور سالم و صحیح در زیر خاک مانده باشد؟

آیا نوع خاک ، جنسیت شخص ، نژاد، تغذیه یا آب و هوای آن منطقه در این اتفاق نقش دارد یا رمز و راز دیگری وجود دارد که این معنا را برای ما قابل فهم و درک خواهد کرد؟

۰۸۰۹۱۲-near-death-02

راز اجساد سالم برخی مردگان

بهترین پاسخ را باید در کلام معصومان (ع) جست و جو کرد زیرا آنان به حقیقت امور  مادی و معنوی آگاه تر هستند  زیرا به خواست خدا به سرچشمه وحی متصل می باشند.

الف) نپوسیدن جسد مطهر همه پیامبران و معصومان (ع)

پیامبر اکرم (ص): « ان الله حرم لحومنا علی الارض ، فلا یطعم منها شیئا»

( خداوند گوشت های ما را بر زمین حرام کرده ، هرگز زمین چیزی از گوشت ما را نمی خورد.)

امام صادق (ع) :« ان الله عزوجل حرم عظامنا علی الارض و حرم لحومنا علی الدود ان یطعم منها شیئا»

( خداوند استخوان های ما را بر زمین و گوشت های ما را بر کِرم ها حرام کرده ، آن ها هرگز چیزی از گوشت ما را نمی خورند.)

در بخشی از یک حدیث طولانی آمده است : « … و کذلک الانبیاء لایتغیرون و لا یاکلهم التراب»

( … پیامبران نیز چنین هستند ، هرگز  تغییر پیدا نمی کنند و زمین جسد آنها را نمی خورد.)

پیامبر اکرم(ص) : « ان الله عزوجل حرم علی الارض ان تاکل اجساد الانبیاء»

( همانا خداوند عزوجل بر زمین حرام کرده که پیکرهای پیامبران را بخورد.)

ب) نپوسیدن جسد ده طائفه به روایت قطب راوندی

قطب الدین راوندی متوفای ۵۷۳ ق. در کتاب « لب اللباب» حدیثی را آورده که در راس سند آن به نام معصوم خاصی اشاره نکرده است و ده طائفه را مشمول معجزه طراوت دانسته است.

« لا تبلی عشرة : الغازي و الموذن و العالم و  حامل القرأن و الشهيد و النبي و المراة اذا ماتت في نفاسها و من قتل مظلوما و من مات يوم الجمعه او ليلتها »

( پیکر ده طائفه نمی پوسد :

  1. جهاد گران
  2. اذان گویان
  3. دانشمندان
  4. حاملان قرآن
  5. شهیدان
  6. پیامبران
  7. بانوانی که در حال زایمان بمیرند
  8.  کسانی که به ستم کشته شوند
  9. آنان که در روز جمعه بمیرند
  10. کسانی که در شب جمعه بمیرند.)

ج) نپوسیدن جسد جاروکشان ( نظافت کنندگان) و فرش کنندگان مساجد و پوشانندگان فقیران

در بخش هایی از حدیث معراج آمده است :

بر فراز در ششم بهشت نوشته شده است :

… هر کس بخواهد جسدش را کرم ها نخورند مساجد را جارو بزند و مستمندان را بپوشاند.

… هر کس بخواهد جسدش در قبر تر و تازه بماند و هرگز نپوسد، مساجد را با فرش بپوشاند … .

د) دوستداران اهل علم

پیامبر اکرم (ص) : «هر کس اهل علم را دوست بدارد ، بهشت از برای او واجب می شود ،  با خوشنودی  خدا داخل صبح و شام می شود ، از دنیا نمی رود جز این که از حوض کوثر می نوشد ، در قبر کِرم بدن او را نمی خورد ، و در بهشت رفیق حضرت خضر (ع) خواهد بود.»

ه)غسل جمعه کنندگان

در بین مردم شایع است که مداومت بر غسل جمعه یا چهل بار پشت سر هم غسل جمعه نمودن باعث می شود که جسد انسان در قبر نپوسد اما با کمال تاسف باید گفت با جست و جوی فراوان مدرک و حدیثی در این زمینه یافت نشد.

و) اهل ایمان و مومنان

صاحب کتاب « کرامات الصالحین» روایتی را در این رابطه با این عبارت آورده است :

« جسد المومن لا یبلی فی قبره»

( پیکر انسان مومن و با ایمان در قبر نمی پوسد.)

متاسفانه  مدرکی برای این گفتار نیست .

ز) صالحان

سید بحرالعلوم از کتاب« زهر الریاض» اثر « ابن شد قم» در جایی آورده : گفته شده :  زمین پیکر صالحان  را تغییر نمی دهد.»

اما مدرک و سندی دال بر انتساب این گفتار به معصوم (ع) ذکر نشده است .

ح) سلطان عادل

در کتاب «زينة المجالس »  آمده: « روایت شده که جسد سلطان عادل نمی پوسد.»

متاسفانه باید گفت برای این نیز مدرکی در لابه لای متون حدیثی یافت نشد.

نامواژه شناسی علم « معجزه طراوت»

در لغت و زبان عربی کلمه «طري» در حالت مُذَکَّر و «طرية» در حالت مونث به معنای تر و تازه است که به احتمال  زیاد از واژه« تَر » فارسی به معنای تازگی ، خیسی و شادابی مشتق شده است.

در کتاب ها و متون عربی بسته به موصوف اگر مذکر باشد از صفت: طري مانند تركيب : جسد طري ( جسد تر و تازه) و اگر موصوف مونث باشد از صفت : طرية  مانند تركيب:  جثة طرية ( پیکر تر و تازه) استفاده می شود .

از دلم عبور کرد که با این اوصاف اسم این اتفاق نادر و این معجزه بزرگ و آشکار خداوندی را « معجزه طراوت » بگذارم. به خصوص این که کلمه طراوت در اردو ، ترکی، فارسی و غیره نیز قابل فهم و درک است.

امید است که روزی به فهم عمیقی از دانش معجزه طراوت دست یابیم و زوایای پنهان و ناشناخته آن بیش از پیش بر ما آشکار شود.

کتاب شناسی  و پیشینه تحقیق

شاید بتوان گفت که اولین کتاب در زمینه جنازه های سالم تجزیه نشده انسان های معنوی در دنیا توسط خانم « جوآن کارول کروز» (Joan Carroll Cruz) به رشته تحریر در آمده است.

Joan Carroll Cruz

خانم کارول  که یک مومن مسیحی کاتولیک بوده نام کتاب خود را

The Incorruptibles: A Study of Incorruption in the Bodies of Various catholic Saints and Beati

گذاشت که به معنای : فنا ناپذیران ( مطالعه بر فنا ناپذیر بودن اجساد قدیسان و سعادتمندان گوناگون مذهب کاتولیک) است.

The Incorrupitibles

The Incorruptibles

خانم کروز این کتاب را در ۳۱۰ صفحه به انجام رسانده و آن را برای نخستین بار انتشارات Tan books and publishers در سال ۱۹۷۷ میلادی در ایالات متحده آمریکا به چاپ رسانده است.

نویسنده در کتابش از  ۱۰۲  مورد از فنا ناپذیران به زعم خود یاد کرده است و در این موضوع سه دسته را تعریف نموده ، مومیایی طبیعی ، مومیایی مصنوعی و ساختگی و دسته سوم فنا ناپذیران است که آنها بعد از سپری شدن سال ها و قرن ها تجزیه نشده اند که قاعدتا در دو دسته قبلی قرار نمی گیرند.

وی با توجه به سالم بودن این اجساد چنین نتیجه گیری نموده که این موارد تاییدی بر معاد جسمانی بر اساس گفتار حضرت مسیح (ع) است و همچنین مُهر تاییدی بر عقاید کلیسای کاتولیک می باشد.

لازم به ذکر است که مذهب کاتولیک از مذاهب مسیحیت بوده که پر تعداد ترین جمعیت را به خود اختصاص داده است. خانم کروز در ایالت لوئیزیانای آمریکا زندگی می کرده و متولد سال ۱۹۳۱ میلادی و متوفای ۲۰۱۲ در همانجا و برنده جایزه مادر ترزا در سال ۲۰۰۵ میلادی نیز بوده است.

یادآوری می شود که ذکر کتاب این نویسنده دلالت بر تایید یا رد جزء یا کل مطالب او در این فرصت نیست.

اما آن چه ما امروز به عنوان : « معجزه طراوت»  در جامعه علمی و عمومی مطرح می کنیم، پژوهش هایی است که بیشتر از بیست سال سابقه تحقیق  مستقل ندارد. از قدیم بسته به موضوعات مختلف ممکن بود نویسندگان اسلامی به طور ضمنی به این معجزه اشاراتی گذرا  نموده بودند ولی هیچگاه در صدد بر نیامدند که آن را مستقلا مورد توجه و مداقه قرار دهند.

مولف محترم کتاب « کریمه اهلبیت» به هنگام  تالیف و تحقیق این کتاب ، با گزارش  مستندی پیرامون سالم ماندن پیکر سه تن از مخدرات در حرم مطهر حضرت معصومه ( سلام الله علیها) مواجه می شود.

IMG_0143

درج این گزارش  ایشان را ناگزیر می سازد که تحقیق گسترده ای را در این زمینه به انجام رساند. در ضمن این تحقیق به ده ها مورد از گزارش های مستند در مورد سالم ماندن پیکر مطهر پیامبران ، امام زادگان ، شهیدان ، عالمان و صالحان برخورد می کند.

وی بر انگیخته شده و  این تحقیق را به صورت میدانی و کتابخانه ای دنبال می نماید ، تعداد ۱۳۶ مورد از اجساد صالحان را به دست آورده که پس از گذشت ده ها ،صدها  و در مواردی هزاران سال ، تر و تازه باقی مانده اند و هرگز اثری از پوسیدگی در پیکر آن ها به نظر نمی رسد. برخی از این موارد به تنهایی شامل ده ها جسد سالم از اولیای الهی است .

بنابر این استاد معظم و گرانقدر ما حضرت حجت الاسلام حاج شیخ علی اکبر مهدی پور تبریزی( کثرالله امثاله) تصمیم می گیرند که در این باب کتاب تحقیقی و مستقلی تالیف نمایند تا همگان از آن بهره مند گردند و این چنین  نخستین کتاب مستقل تالیف شده در موضوع معجزه طراوت ، کتاب ایشان موسوم به « اجساد جاویدان» است که حدود بیست سال پیش یعنی (  سال۱۳۷۴ شمسی) به همت نشر حاذق و در شهر قم به چاپ رسید و منتشر شد.

IMG_8892

قلم شیوا ، اسلوب بدیع ، تحقیق عمیق و دیگر ویژگی های این کتاب موجب شد تا با استقبال فراوان روبه رو شود، کتاب چاپ های متعددی پیدا کند ، در محافل علمی مورد توجه قرار گیرد و در صدها کتاب ، مقاله و سخنرانی مورد استناد واقع شود.

یکی از عالمان« لبنان» به نام : « حیدر مجید» این کتاب را با عنوان: « الاجساد الخالدة بعد الموت » در بیروت به سال ۱۴۲۲ ق . به زبان عربی ترجمه و انتشارات « دارالعلوم»  چاپ نمود.

IMG_8922

یکی از علمای پاکستان به نام : « محمد عباس قمر زیدی» نیز آن را به زبان اردو  در نشر : « عباس بک» در لکنهو هندوستان به سال ۲۰۰۱ میلادی ترجمه کرده ، تحت عنوان : « اجساد جاودان ، تر و تازه مردی» منتشر نمود.

IMG_8894

دوباره یکی دیگر از عالمان پاکستان  به نام : «سید فیض یاب علی رضوی»  در سال ۲۰۰۸ میلادی در کراچی پاکستان و در « نشر الکساء» این کتاب را با عنوان : « لا فانی اجسام»  ترجمه و چاپ نمود.

IMG_8900

پس از انتشار این کتاب موارد فراوانی کشف شد و موارد دیگری از گذشته های دور از منابع مختلف به دست آمد.

ایجاد تارنمای معجزه طراوت برای نخستین بار

اکنون تارنمای « معجزه طراوت» با آدرس اینترنتی www.tarawat.com  و  www.tarawat.ir/Test%20New%20WP به حول و قوه الهی در زمستان ۱۳۹۳ شمسی برای استحکام بخشیدن و به روز کردن این گزارش ها  در فضای سایبری ایجاد شده تا همه مردم از مطالعه و برکات این معجزه بزرگ الهی برخوردار شوند.

web

در خاتمه شایسته است از الطاف دوست ارجمندم جناب آقای ابوالفضل زنگنه و اخوی گرامیشان جناب آقای مهندس هاشم زنگنه در راه اندازی این تارنما تشکر لازم به عمل آورم. به خصوص جناب آقای ابوالفضل زنگنه که علاقه وافری به این موضوع دارند و بسیاری از این موارد را تحقیق و کشف نموده اند و در این راه معنوی از هیچ تلاشی فرو گذار ننموده اند.

در اوج تنهایی مثل همیشه به خدا توکل می کنم و از او می خواهم که مرا در این مسیر موفق و موید قرار دهد و از بنده نوازی و حمایت های خود بی بهره نگذارد و این قدم های کوچک را استوار گرداند و به واسطه کارهای کوچک و ناچیز ما دل حضرت صاحب الزمان (عج) را مسرور نماید.

 با احترام

 سید مرتضی میرسراجی

زمستان ۱۳۹۳شمسی

mirseradji@gmail.com